Kültür-Sanat ve Spor

SOSYAL VE KÜLTÜREL HİZMETLER  
       Üniversitemizin önde gelen amaçlarından birisi de, öğrenim gören öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, güzel sanatlara yönelik etkinlikler düzenleyerek onların bu etkinliklere katılmalarını temin etmektir. Aynı zamanda bu tür katılımların eğitimin bir parçası olduğuna inanılmaktadır. Öğrenciler için Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop ve Rock Konserleri, Halk Oyunları, Tiyatro ve benzeri alanlarda yeteneklerine göre etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler genelde öğrenci kulüpleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli kulüplerin aktiviteleri arasında, Satranç Turnuvası, Perşembe Sineması, Kuş Gözlem Gezileri, Bilişim Haftası etkinlikleri de bulunmaktadır. Üniversitemizce belirli gün ve haftalarda sempozyum, panel, konferans, sergi gerçekleştirilmekte, piknik turizm ve eğitim amaçlı gezilerin yanı sıra her yıl Nevruz Bayramı Şenlikleri, Tiyatro Festivali, Kayseri Kültür ve Sanat Haftası, Bahar Şenliği ve Yaz Kampları düzenlenmektedir.
       Erciyes Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Kültür Şube Müdürlüğü olarak 2009-2010,2010-2011 yılı (Haziran 2010 tarihine kadar) gerçekleştirilen ve bu yıl yapılması düşünülen çalışma ve projeler aşağıda sunulmuştur.
       185 Konferans, 40 Panel, 12 Sempozyum, 34 Seminer, 33 Sergi, 43 Konser, 53 Tören, 18 Tiyatro, 26 Sosyal faaliyet, 27 Söyleşi, 8 Spor Faaliyeti, 4 Kariyer Günü, 4 Film Gösterimi, 2 Çalıştay, 6 Özel gün, 4 Şiir Dinletisi ve 2 Festival düzenlenmiştir.
       17-22 Mayıs 2010 tarihlerinde Üniversitemizin Marianne Molu Anfisinde gerçekleştirilen 16. Öğrenci Bahar Şenliği büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. Her yıl geleneksel olarak kutlanan şenlikte bu yıl da Türkiye’nin ünlü sanatçıları ile beraber; sosyal, kültürel ve birçok sportif faaliyetler yer aldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversitemizin öğrencileri ve Kayseri halkının da katılımıyla şenlik bir festival havasıyla kutlandı.
       Ayrıca bu etkinliklerin yanı sıra 10 yıldır süren “Yurt Sevgisi ve Milli Bilinç Projesi” çerçevesinde 20000 Erciyes Üniversitesi öğrencisi Bursa- Çanakkale- Edirne- Ankara illerinin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etme fırsatını bulmuşlardır. 2010-2011 öğretim yılında proje kapsamında 1200 öğrencinin bölgeyi ziyaret etmesi planlanmaktadır.
       Spor Şenliği ve Bahar Şenliği oldukça yoğun geçmekte, ünlü sanatçıların konserleri, konferanslar ve panellerle dolu bir hafta yaşanmaktadır. Ayrıca, üniversiteler arası tiyatro festivali düzenlenmekte, çeşitli üniversitelerin tiyatro grupları ile ünlü tiyatro sanatçılarının oyun ve söyleşilerinin yer aldığı zengin bir program sergilenmektedir. Avrupa Topluluğu Kulübü öğrencileri uluslar arası kış festivalini düzenli olarak organize etmektedir. Senfoni ve Oda Orkestraları, çeşitli üniversitelerin ve kuruluşların müzik ve tiyatro gruplarının yanı sıra öğrenci topluluklarının dinletileri, ünlü sanatçıların özel gösterileri yapılan etkinliklerden bazılarıdır. Üniversitemizin çeşitli fakülte, yüksekokul ve enstitülerinde kültürel ve bilimsel amaçlı dergiler yayınlanmaktadır. Düzenlenen konferanslar, sempozyumlar, paneller ve seminerler bir kitap halinde okuyucuların hizmetine sunulmaktadır.
       Sadece Türk siyasî ve askerî tarihinde değil, dünya tarihi üzerinde de büyük önem taşıyan ve izdüşümleri bulunan Balkan Savaşları ile Çanakkale Savaşlarının üniversitemiz gençliğince daha iyi anlaşılması ve Milli Mücadele Ruhu’nu gençlerimize verilebilmesi için, 1999 yılından itibaren her yıl düzenli olarak Bursa, Çanakkale, Edirne ve Ankara illerine turlar düzenlenmektedir.
       2007 yılından itibaren Yurt Sevgisi ve Millî Bilinç Projesi adı altında yürütülen bu geziler kapsamında 2009 yılında 640, şimdiye kadar toplam 19.000 öğrencimiz bölgeyi ziyaret etmiştir. 10 yıldır süren “Yurt Sevgisi ve Milli Bilinç Projesi” çerçevesinde 19.500 Erciyes Üniversitesi öğrencisi Bursa- Çanakkale- Edirne- Ankara illerinin tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret etme fırsatını bulmuşlardır. 2010-2011 öğretim yılında proje kapsamında 1200 öğrencinin bölgeyi ziyaret etmesi planlanmaktadır. 26 Ağustos 2009 tarihinde Erciyes Üniversitesi öğrencileri Afyon Valiliği ve Kocatepe Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kocatepe Zafer Yürüyüşü”ne ve etkinliklere katılmışlardır.(2010 yılında da aynı programa katılım olacaktır). “Osmanlı Başkentleri Projesi” çerçevesinde 300 öğrenci “2010 Avrupa Kültür Başkenti” etkinliklerini ve İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliklerini görme imkânına sahip olacaklardır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak seçilen Divriği Ulu Camii ve ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini gezme imkanı bulacaklardır. 1. Dünya Savası’nda 90.000 şehidimizin verildiği Sarıkamış Harekâtının 95.yıldönümü münasebetiyle Erciyes Üniversitesi öğrencileri Kars ve Sarıkamış’ta bulunan harekat bölgelerini ziyaret edeceklerdir.18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 95.yılı münasebetiyle 8-14 Mart 2010 tarihleri arasında Türkiye’nin en büyük sergisi olan “Seddülbahir Çanakkale Savaş Galerisi Sergisi” Sabancı Kültür Sitesi’nde açılmış olup, başta ilköğretim öğrencileri olmak üzere 20.000 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
 
 

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ

       Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü 2001 yılında kuruldu. Basketbol, Voleybol ,Satranç, Kayak, Snovvboard, dağcılık, rafting, hentbol, tenis, masa tenisi, bow-ling dallarında etkinlikler yapılmaktadır. Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü Basketbol, Voleybol, Hentbol, Tenis ve Yüzme branşlarında yaz spor okulları açarak kulüp takımlarımızın alt yapısına sporcu yetiştirmektedir.

http://sporkulubu.erciyes.edu.tr/

SPORTİF FAALİYETLER

       Öğrencilerimizin sportif etkinliklere iştiraklerini sağlamak amacıyla üniversitemiz bünyesinde, "Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü " kurulmuştur. Bu çerçevede çeşitli dallarda fakülte ve yüksekokullar arası müsabakalar düzenlenmekte ve her yıl "Rektörlük Kupası" ve BaharŞenliği"adı altında spor şölenleri tertiplenmektedir. Öğrencilerimiz her alanda, düzenlenen müsabakalara da katılmaktadırlar.
       Üniversitemiz öğrencilerinin günün her saatinde spor yapabilme imkanına sahip olduğu çok sayıda kapalı ve açık spor tesisleri bulunmaktadır. Kayseri'de kampus alanı içerisinde 2500 seyirci kapasiteli Süleyman Demirel Spor Salonu Uluslararası standartlarda olup; basketbol, voleybol, badminton, hentbol gibi sporların yapıldığı, Jimnastik, Kondisyon ve Masa Tenisi salonlarından oluşan modern bir spor salonudur.
       Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kapalı Spor Salonu 1500 kişi kapasitelidir. Sümer Kampusunda 500 seyirci kapasiteli spor salonu bulunmaktadır. Yine Kayseri'de kampus içerisinde öğrencilerimizin yararlandığı 250 seyirci kapasiteli SO.Yıl Atatürk Kapalı Halı Sahası, ikisi uluslararası standartlarda olmak üzere 4 adet açık tenis kortu,4adet açık basketbol sahası, 2 adet açık voleybol sahası, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu ve 3 adet açık mini futbol sahası bulunmaktadır. Kapalı yüzme havuzu, step-aerobik Salonu, kondisyon salonu, güneşlenme terası, soyunma ve duş kabinleri ile öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Kış sezonu boyunca Erciyes Kayak Merkezi' ne hafta sonlarında, otobüs seferleri düzenlenerek öğrencilerimizin bu merkezden yararlanmaları da sağlanmaktadır. Ayrıca, Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda yaptırılan "Yüksek irtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, ilk yardım istasyonu, Yükseklik Fizyolojisi Araştırma Enstitüsü ve 100 yataklı kayak tesisleri öğrencilerimize hizmet vermektedir.
 

İlgili Linkler
 
Kapalı Yüzme Havuzu Programı ve Ücretleri
Sosyal Tesisler
Spor Tesisleri
Öğrenci Kulüp ve Toplulukları
Üniversite Yerleşke Planı
 
 


Erciyes Üniversitesi Web Portalı. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı webadmin@erciyes.edu.tr 0 352 207 66 66