Haberler
A+ A-
ERÜ’de “Siber Güvenlik” Konferansı Düzenlendi
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Bilgi Güvenliği Kulübü tarafından “Siber Güvenlik” konulu konferans düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Siber Güvenlik Araştırmacıları Ömer Çolakoğlu ve Sibel Kara’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

SQL Server Logging & Auditing Eğitimi hakkında bilgi veren Ömer Çolakoğlu, etkinlik düzenlemekteki amaçlarının siber güvenlik konusunda insanları bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

Çolakoğlu, “Bu tür etkinliklere elimizden geldiği kadar devam etmeye çalışacağız. Çünkü bize dönüşleri de güzel oluyor. İnsanlar artık siber güvenlik konusunda bilinçlenmeye başladılar. Son dönemde gerek sosyal medyadan gerekse ulusal medyadan bu konuya yoğun bir ilgi var. Artık bu eğitimler yurt dışında da devam edecek. Amacımız bu tür etkinliklerle siber güvenlik konusundaki eğitimlerin devamını ve insanların bilinçlenmesini sağlamak” dedi.

Bir hackerin yapabilecekleri hakkında bilgi veren Sibel Kara, günümüzde amaçları farklı, çok sayıda hacker türünün olduğunu ifade etti.

Kara, “Günümüzde amaçları farklı olan bir çok hacker türü bulunmaktadır. Bunlar, hacktivist, siyah şapkalı, beyaz şapkalı, gri şapkalı, yazılım korsanı, phreaker, script kiddie ve lamer gruplardır. Bunlardan hacktivist gruplar, kendi politikalarını, düşüncelerini ve söylemlerini duyurabilmek için bir sistemi hackleyerek o sistemi çökertirler. Lamer gruplar ise, bilgi düzeyi en düşük olan hacker gruplardır. Bu gruplar sadece bir hesabı çökertebilirler. Yapıyı çökertemezler. Çünkü bir yapıyı hacklemek için sistemi, yazılımı, yapının içerisinde ne gibi programların kullanıldığı gibi birçok faktörü bilmek gerekir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konferans son buldu.

 Video için tıklayınız


ERÜ’de “Siber Güvenlik” Konferansı Düzenlendi ERÜ’de “Siber Güvenlik” Konferansı Düzenlendi ERÜ’de “Siber Güvenlik” Konferansı Düzenlendi
Toplam 638 görüntüleme
07 Nisan 2017 Cuma
Duyuru ve Haberler
  1 2 3 4 5  ...   
2015 - 2018 © ERÜ Web İçerik Yönetim Sistemi