Haberler
A+ A-
ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” Gerçekleştirildi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde ”Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda hastane çalışanlarına yönelik “Meme Kanserinde Farkındalık” isimli konferans, hasta ve hasta yakınlarına ise yönelik “Meme Kanserinde Farkındalık Stanttı” açıldı.  

Gevher Nesibe Hastanesi hasta bekleme salonunda açılan farkındalık standına, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Sözüer ve Genel Cerrahi AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Celal Akcan, bölümde görevli hemşireler, stajyer hekimler ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi personelleri katıldı.

Stantta, hasta ve yakınlarına yönelik meme kanserinin nedenleri, belirtileri, tarama, korunma ve tanı konularında bilgilendirilme yapıldı.

Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Sözüer ve Genel Cerrahi AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Celal Akcan tarafından hasta ve hasta yakınları meme kanseri konusunda bilgilendirildi.

Stantta görevli sağlık personelleri tarafından hasta ve hasta yakınlarına broşür dağıtılarak, meme kanseri ve muayenesi konusunda bilgiler verildi. Ayrıca stant görevlileri, hasta ve yakınlarına meme kanseri konusunda dikkatleri çekmek için pembe kurdele taktılar.    

Düzenlenen etkinlikler hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, “Ülkemizde her 10 kadından 1'i meme kanserine yakalanıyor. M eme kanseri farkındalık standı, sağlık müdürlüğümüzün stanttı ile başladı. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlükleri kansere dikkat çekiyorlar ve biz de Ekim ayında meme kanseri farkındalıkları doğrultusunda böyle bir stant hazırladık. Burada sağlık müdürlüğü kanser birimi, bizim hastane idaremiz, başhemşireliğimiz ve öğrencilerimizin de katkılarıyla böyle bir stant hazırlandı. Burada vatandaşı bilgilendiriyoruz. Standımızda meme kanserine dikkat çeken, meme kanserinin tanısında en önemli şey olan hanımların kendi kendini muayenesi ile ilgili broşürler var. Meme ile ilgili bir sıkıntıları olduğu zaman nerelere müracaat etmeliler gibi sorularla ilgili bilgilendirme broşürleri var. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser. Çok daha önemli bir şey var ki, akciğer kanserinden sonra ölüme yol açan ikinci kanser türü. Bunun için meme kanseri kadınlar için gerçekten son derece önemli. Yapılan çalışmalarda ülkemizde aşağı yukarı her 10 kadından 1 tanesinde meme kanseri görülüyor. Özellikle 50 yaşından sonraki kadınların daha dikkatli olması lazım. Çünkü vakaların neredeyse yüzde 90 kadarı 45-50 yaşından sonra görüyoruz. Erken tanı çok önemli. Çünkü ne kadar erken tanı sağlanırsa hastalarımızın o kadar yayılmadan tedavisi oluyor ve yaşam süresiyle direkt olarak bağlantılıdır. Bunun için özellikle kadınların belli bir yaşın üzerine geldikleri zaman düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olmaları, kendi kendilerine meme muayenelerini asla aksatmamaları lazım. Çok önemli bir husus da meme ile ilgili en ufak bir şikâyet dahi olsa, hastanın müracaat edeceği hekim genel cerrahi uzmanı veya bir cerrahi onkoloji uzmanıdır. Hastalarımıza son söz olarak şunu söylemek istiyorum, memelerinin mutlaka farkında olsunlar, her ay düzenli olarak kendi kendilerine muayenesini yapsınlar ve en ufak bir şikâyette uzmanlara müracaat etsinler" dedi.

Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda “Meme Kanserinde Farkındalık” isimli konferansa Göğüs Hastalıkları AD. Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez, Başhemşire Yardımcıları Asuman Sönmez, Meral Samatlıoğlu Başaran ve Özlem Özsoy Karakoç ile hastane personelleri katıldı.

ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” Gerçekleştirildi ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” Gerçekleştirildi ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” Gerçekleştirildi ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” Gerçekleştirildi
Toplam 293 görüntüleme
04 Ekim 2019 Cuma
Duyuru ve Haberler
  1 2 3 4 5  ...   
2015 - 2020 © ERÜ Web İçerik Yönetim Sistemi
ERUDM