Duyurular
A+ A-
ERÜ QS EECA 2019 Sıralamasında En İyi 300 Üniversite Arasında 123. Sırada

QS University Rankings tarafından Gelişmekte Olan Avrupa ülkelerini ve Orta Asya ülkelerini (Emerging Europe and Central Asia - EECA) kapsayan ‘’En İyi İlk 300 Üniversite’’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Erciyes Üniversitesi ilk 300 üniversite arasında 123. sırada yer alarak önemli bir başarı göstermiştir.

QS sıralama sistemi EECA bölgesini kapsayan değerlendirmeleri için, bu bölgelerde İngilizce yayın yapma oranının düşük olması gerekçesiyle dünya üniversiteleri sıralamasına göre araştırma çıktılarına yönelik göstergelerin ağırlığını daha düşük tutmak ve yeni göstergeler tanımlamak suretiyle farklı bir yaklaşımı benimsemiştir. Buna göre, QS tarafından gerçekleştirilen EECA sıralamasında kullanılan göstergeler, akademik saygınlık anketi sonuçları (%30), işveren saygınlık anketi sonuçları (%20), öğrenci-öğretim üyesi oranı (%10), öğretim üyesi başına yayın oranı (%10), uluslararası araştırma ağı (%10), web etkisi (%5), makale başına atıf oranı (%5), doktoralı öğretim üyesi oranı (%5), uluslararası öğrenci oranı (%2.5) ve uluslararası öğretim üyesi oranı (%2.5) olmak üzere 10 kategoride toplanmıştır.

QS EECA Sıralama sonuçlarına göre Erciyes Üniversitesinin en iyi 300 üniversite arasında, makale başına atıf oranı bakımından 22. sırada, doktoralı akademik personel oranı bakımından 69. sırada, öğretim üyesi başına makale oranı bakımından ise 72. sırada yer alarak özellikle araştırmaya dayalı göstergeler bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir.


QS EECA Sıralaması kapsamında 2012-2016 yılları arasına yönelik olarak sıralama sistemi tarafından Scopus veritabanından alınan bilgilere göre üniversitemiz adresli yayınların ve atıfların alanlara göre dağılımı ise aşağıda verilmiştir.


Bu önemli başarıya katkı sağlayan tüm mensuplarımıza teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

ERÜ Rektörlüğü

 

 
Toplam 1367 görüntüleme
07 Kasım 2018 Çarşamba
Duyuru ve Haberler
10 Haz PazartesiBayramlaşma Töreni
  1 2 3 4 5  ...   
2015 - 2019 © ERÜ Web İçerik Yönetim Sistemi
ERUDM