×
×
HABERLER
ERÜ Hastanelerinde Organ Bağışı Haftası Dolayısıyla Bir Dizi Etkinlik Düzenlendi

HABERLER
ERÜ Hastanelerinde Organ Bağışı Haftası Dolayısıyla Bir Dizi Etkinlik Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “4-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla bir dizi etkin düzenlendi.

Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından Gevher Nesibe Hastanesi Poliklinikler girişinde açılan farkındalık standına, Hastaneler Yönetimi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı destek verdi. Vatandaşlara organ nakli ve bağışı konusunda;  organ naklinin ne olduğu, hangi organ ve dokulara nakil yapıldığı, nakil çeşitleri, kimlerin organ bağışında bulunabileceği, organ bağışında bulunmak için nereye başvurması gerektiği, organ naklinin dini açıdan uygunluğu ve organ bağışı konusunda sık sorulan soruların cevaplandırılması konularında bilgilendirme yapıldı. Organ bağışı konusunda çoğu vatandaşların ve hastane personelinin bağışta bulunduğu dikkati çekti.  

Organ Nakli Koordinatörü, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD. Öğr. Gör. Dr. Sibel Seçkin Pehlivan, Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda, hastane çalışanlarına yönelik “Organ Nakli ve Bağışı” konusunda verdiği konferansta “Bırakacağınız en güzel miras, hayatta iken yapacağınız organ bağışıdır. Bağışlanan her organ, yaşama tutunan bir insandır.” ifadelerini kullandı.  Dr. Pehlivan konuşmasında; organ nakli transplantasyonu ve bağışı hakkında bilgiler vererek, her ölen kişiden organ nakli yapılıp yapılmadığı, ülkemizde hangi organ ve dokulardan organ nakli yapılabildiği, Türkiye’de organ nakli yapmanın yasal mevzuattaki yeri ve tarihçesi, beyin ölümünün ne demek olduğu ve nedenleri, beyin ölümü ile bitkisel hayat arasındaki farklar, beyin ölümüne kimlerin karar verdiği, dinen organ bağışının uygunluğu ve kimlerinin bağışta bulunabileceği konularında açıklamalarda bulundu.    


11 Kasım 2019 Pazartesi
Toplam 0 görüntüleme
Diğer Haberler