Duyurular
A+ A-
ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu
Değerli ERÜ Mensupları

YÖK’ün yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında uygulanan politikalardan birisi de üniversitelerde ihtisaslaşmanın sağlanmasıdır. Bu kapsamda, YÖK Başkanlığı tarafından Araştırma Üniversitesi olarak sınıflandırılacak üniversitelerin belirlenmesi amacıyla kapsamlı çalışmalar yürütülmüş ve ilk elemeyi geçen 25 üniversite değerlendirmeye alınmıştır. Bu üniversitelerden özdeğerlendirme raporu, hedefler ve projelerine dair kapsamlı raporlar talep edilmiş ve aday üniversitelerin yöneticileri ile YÖK Başkanlığında oluşturulan geniş katılımlı bir kurulda mülakat ve değerlendirmeler yapılmıştır.
 
Üniversiteler somut ve ölçülebilir 100’e yakın parametreye göre değerlendirilmiş ve Araştırma Üniversitesi olarak belirlenen 10 üniversite Sayın Cumhurbaşkanımızın 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde gerçekleştirdiği konuşmada kamuoyu ile paylaşılmıştır. Buna göre, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi araştırma üniversitesi olarak belirlenmiştir.
 
Erciyes Üniversitesi, Ankara, İstanbul ve İzmir bölgeleri dışında bu kategoriye girebilen tek üniversite olarak önemli bir başarı göstermiştir.
 
ERÜ, iyi bir eğitim kurumu olmak hedefini de koruyarak kendisine öncelikli olarak bir araştırma üniversitesi olmayı hedef olarak belirlemiş, politikalarını bu doğrultuda oluşturmuş ve politikalarını kararlılıkla uygulayarak son yıllarda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Üniversitemizi araştırma yoğun bir kurum olarak konumlandırmayı hedefleyen politikalar Kurumsal kültüre dönüşmüş olup, yönetimlerden bağımsız olarak kararlılıkla ve sürekli iyileştirilerek sürdürülmektedir. Üniversitemiz, 2017 yılı içerisinde dış değerlendirme sürecinden de başarılı bir şekilde geçmiş ve sürdürülebilir bir kalite düzeyine sahip olduğu ve kurumsallaşmasını ileri düzeye taşıdığı yayımlanan raporla da ortaya konulmuştur.
 
ERÜ, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini belirlemiş olarak, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak isteyen ve Büyük Türkiye amacına hızla ilerleyen ülkemizin itici güçlerinden birisi olmayı amaç edinmiştir. ERÜ, dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip eden, tüm varlık ve faaliyetlerini kayıt altında tutan, ölçen ve ölçüm sonuçlarını politika ve uygulamalarına yansıtabilen stratejik yönetim anlayışını benimsemiş bir üniversitedir.
 
ERÜ, ortaya koyduğu toplum yararına Ar-Ge vizyonu ile uyumlu olarak özellikle sağlık alanında yaptığı yatırımlarla ön plana çıkmış ve diğer alanlarda da uluslararası standartlarda ve ileri teknolojilere sahip güçlü araştırma altyapılarına yönelik yatırımlarına da kararlılıkla devam etmektedir.
 
Üniversitemizin, YÖK Başkanlığı tarafından bir Araştırma Üniversitesi olarak nitelendirilerek ülkemizin ilk 10 üniversitesi arasında yer almış olması memnuniyet verici olmakla birlikte, üniversitemize ve mensuplarımıza da önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bundan sonraki dönemlerde de üniversitemizin araştırma kapasitesinin artırılarak daha ileriye taşınması için kurumsal politikalarımız katılımcı, dinamik ve stratejik yönetim anlayışı ile sürdürülecek ve araştırmacılarımıza sağlanan desteklerin artırılması için tüm kaynaklar harekete geçirilecektir.
 
Üniversitemizin bu tarihi başarısına kuruluşundan bugüne kadar katkı sağlayan tüm mensuplarımızı ve yöneticilerimizi tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Muhammet GÜVEN
Rektör


Cumhurbaşkanlığında düzenlenen akademik yıl açılışını izlemek için tıklayınız

Rektörlük binasında düzenlenen basın toplantısını izlemek için tıklayınız

ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu ERÜ Araştırma Üniversitesi Olarak Belirlenen 10 Üniversiteden Birisi Oldu
Toplam 14176 görüntüleme
26 Eylül 2017 Salı
Duyuru ve Haberler
17 Nis ÇarşambaAutocad Kursu Duyurusu
10 Nis ÇarşambaFUTOURISM CONGRESS 2019
  1 2 3 4 5  ...   
2015 - 2019 © ERÜ Web İçerik Yönetim Sistemi
ERUDM