Duyurular
A+ A-
URAP 2016-2017 Alan Sıralamasında Üniversitemiz 7 Alanda Dünya Sıralamasında Yer Aldı
URAP (University Ranking by Academic Performance) 2016-2017 alan sıralaması 15 Mayıs 2017 tarihinde yayımlandı. URAP araştırmasında üniversitelerin InCites veri tabanındaki son beş yıla ait makale ve atıf sayıları, makale ve atıfların alan içindeki etkisi ve uluslararası işbirlikleri ölçüt olarak dikkate alınmış ve dünyadaki üniversiteler 41 farklı alana göre sıralanmıştır.

Bu alanların 17’sinde ABD üniversiteleri, altı alanda İngiltere ve Çin, beş alanda Hollanda, 3 alanda ise Singapur üniversiteleri dünya birincisi olurken, İsviçre, Fransa, Kanada ve Brezilya üniversiteleri birer alanda dünya birincisi olmuştur.

Türkiye adresli üniversiteler geçen yıl, 41 alan sıralamasının 18’inde yer alırken bu yıl 25 alanda yer alma başarısı göstermiştir. Bu yıl açıklanan sonuçlara göre, ODTÜ 41 alanın 17’sinde dünya sıralamasında yer alırken, İTÜ 14 alanda, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi 12 alanda, İstanbul ve Ankara Üniversitesi 10 alanda, Ege Üniversitesi 9 alanda, İ.D. Bilkent Üniversitesi 8 alanda, Erciyes Üniversitesi 7 alanda, Dokuz Eylül, Atatürk ve Marmara Üniversiteleri ise 6 alanda sıralamaya girebilmiştir.

Türkiye’deki üniversiteler bu yıl açıklanan 41 alan sıralamasının 18’inde ise sıralamaya girememiştir. Üniversitelerimizin sıralamaya giremediği alanlar: Tarım, Arkeoloji, İşletme, Ticaret & Yönetim & Turizm & Hizmet Sektörü, Ekonomi, Sinema & Dijital Medya, Tarih, Gazetecilik, Hukuk & Yasal Çalışmalar, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, İstatistik, Güzel Sanatlar ve Şehir Bölge Planlamasıdır. Dünya alan sıralamasında en az 7 alanda sıralamaya girebilen 9 üniversitenin sıralamalarına ait sonuçlar Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Dünya alan sıralamasında en az 7 alan sıralamasına girebilen üniversiteler


Erciyes Üniversitesi bir önceki yılda 5 alanda sıralamada yer bulurken, 2016-2017 sıralamasında 7 alanda yer alarak önemli bir başarı göstermiştir. Erciyes Üniversitesinin Türkiye Üniversiteleri arasındaki sıralaması ise Tablo 2’de verilmiştir.

Tablo 2. ERÜ’nün Dünya ve Türkiye Üniversiteleri Arasında Alan Sıralamasındaki Yeri


Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü

Toplam 3104 görüntüleme
23 Mayıs 2017 Salı
Duyuru ve Haberler
13 Haz ÇarşambaBayramlaşma Töreni
  1 2 3 4 5  ...   
2015 - 2018 © ERÜ Web İçerik Yönetim Sistemi