×
×
HABERLER
Hastanemizde Uygulamalı Laparoskopi Kursu Düzenlendi
HIZLI ERİŞİM

HABERLER
Hastanemizde Uygulamalı Laparoskopi Kursu Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde Türk Üroloji Akademisi tarafından “3D-4K Canlı Cerrahi Laparoskopi Kursu” düzenlendi.

Tıp Fakültesi Hastaneleri ameliyathanesinde düzenlenen kursa, Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gülmez ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Kurs programı hakkında bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, kursiyerlere başarılar diledi.

Doç. Dr. Demirtaş, “Ülkemizde ilk defa 3D-4K ile görüntüleme sistemi ile ICD dediğimiz özellikle kanser cerrahisinde lenf nodlarının takibi ve bütün lenf nodlarının çıkarılmasına yardımcı olan bir teknoloji birlikte kullanılacağız. ICG sistemi ek olarak Böbrek üstü bezi ve böbrek tümörlerinde cerrahi sınırı belirlemekte de kullanılmaktadır. Biz burada bu teknolojiyi prostat kanseri için lenf nodlarını belirlemekte kullanacağız. Tüm kursiyerlere başarılar dilerim” dedi.

Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gülmez ise, konuşmasında Türk Üroloji Akademisi ve programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Prof. Dr. Gülmez, “Laparoskopi çıktığı ilk yıllarda çok tartışıldı. Nasıl tartışıldı? Çok zaman alıyor, maliyeti fazla, öğrenmesi uzun ve zor bir tedavi diye tartışıldı. Fakat geçen yıllarda görüldü ki! Bu cerrahi iyi bir cerrahi yöntem ve artık iyice oturdu. Günümüzün en önemli cerrahi yöntemlerinden biri oldu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ameliyathanede kursiyerlere “3D/4K Canlı Cerrahi Laparoskopi Kursu” verildi.

    Video için tıklayınız


07 Aralık 2018 Cuma
Toplam 0 görüntüleme
Diğer Haberler