×
×
HABERLER
Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İKUM’u Ziyaret Etti
HIZLI ERİŞİM

HABERLER
Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İKUM’u Ziyaret Etti

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız,  Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış ile birlikte İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (İKUM) ziyaret etti.

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış ile birlikte İKUM’u ziyaret ederek, Merkez Müdürü Doç. Dr. Zafer Sezer’den merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış, ziyarette yaptığı konuşmasında Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Covid-19’a karşı geliştirilen aşı adayı hakkında bilgiler veren Rektörümüz Çalış, “Bugün Faz-2 çalışmaları kapsamında 2. dozlama uygulamamız sona eriyor. İki üç hafta içerisinde veriler ortaya çıkmış olacak. Bu etkinlik verilerimizi Sağlık Bakanlığımıza raporlayacağız. Faz-3 çalışmamız Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB) koordinatörlüğünde yapılacak. Raporlamadan sonra çıkan etkinlik raporlarının ardından Faz-3 aşamasına geçileceğini düşünüyoruz. Erciyes Üniversite olarak bizler aşı adayımızın fikri mülkiyet haklarını Sağlık Bakanlığı ve TUSEB’e devrettik. Yani şuanda bizim yerli covid-19 aşımız Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği ve Sağlık Bakanlığı’nın yani devletimizin bir aşısıdır” dedi.

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ise konuşmasında aşı çalışmalarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış ve ekibini tebrik etti.

Yıldız, şunları kaydetti: “Ülkelerin bulunduğu ortam içerisinde bazen savunma sanayinde, bazen iletişimde, bazen ise teknolojide ülkeler arası rekabetin çok kıyasıya olduğunu görüyoruz. Ama bugün en önemli konumuzun sağlık, pandemi ve covid-19 ile alakalı olduğunu bilmekteyiz. O yüzden ülkemizde ki değerli Rektörümüzün, Aykut hocamın ve Zafer hocalarımızın ve ekip arkadaşlarının koymuş olduğu katkı yalnızca üniversitemizin ve Kayserimizin başarısı değil, ülkemizin bu sektördeki bağımsızlığı ile alakalı bir başarıdır. Fikri mülkiyet haklarının devri konusunda Sayın Rektörümüz ve Aykut Özdarendeli hocamızı gerçekten bu örnek davranıştan dolayı tebrik ediyoruz. Bu konunun sadece ticaret bir konu olmadığını ülkenin en önemli tercihinin özellikle sağlık konusunda bu aşı olduğunu hep birlikte biliyoruz. Bu çalışmayı büyük bir heyecanla izliyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesi ile beraber, komple uluslararası arenada Türkiye bu manada ismini duyurmuş olacak.”09 Nisan 2021 Cuma
Toplam 0 görüntüleme
Diğer Haberler