Duyurular
A+ A-
Sağlık Bilimleri Fakültesi, Turcosa Uygulamalı Veri Analizi Eğitimi (Örneklem Büyüklüğünün Belirlenmesi Ve Hipotez Testleri)

EĞİTİM HAKKINDA

Bu eğitim, bilimsel araştırmalar ile elde edilen verilerin istatistiksel analizi ile ilgili en güncel bilgileri ve analiz yaklaşımlarını kapsamaktadır. Esas olarak TURCOSA yerli istatistik yazılımını kullanarak örneklem büyüklüğünün belirlenmesi (Güç analizi), verilerin girişi veya aktarımı, analize hazır hale getirilmesi, normallik testleri ile uygun istatistiksel yöntemlerin seçimi ve bu yöntemlerin uygulanması ve TURCOSA yazılımı ile uygun tablo/grafikler ve bulguların raporlanmasını kapsamaktadır. Bu yöntemlerin hangi durumda nasıl kullanılacağı ve çalışma prensipleri ile ilgili özet teorik bilgiler verilecek ve TURCOSA istatistik yazılımı ile gerçek veriler kullanılarak uygulaması yapılacaktır.

EĞİTMENLER:

Prof.Dr. Ahmet Öztürk, Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Biyoistatistik A.D.

Dr. Öğr. Üyesi. Dinçer Göksülük, Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Biyoistatistik A.D.

Öğr. Gör. Gözde Ertürk Zararsız, Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Biyoistatistik A.D.


EĞİTİM SÜRESİ:

Eğitim süresi 07.02.2020 saat: 09:00 ile 12:00 ve 13:30 ile 15:00 arası uygulamalı verilecektir.


UYGULAMA:

Katılımcıların herhangi bir program kurulumu yapmaları gerekmemektedir. Eğitimde gerçekleştirilecek tüm uygulamalar kişiselleştirilmiş, kullanıcı-dostu, bulut tabanlı TURCOSA istatistik yazılımı üzerinde gerçekleştirilecektir. Katılımcıların üniversitemiz bünyesinde geliştirilen TURCOSA istatistik yazılımı web sayfası (turcosa.erciyes.edu.tr ) üzerinden, Erciyes Üniversitesi e-posta adresleri ile kullanıcı hesaplarını aktifleştirmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi turcosa.erciyes.edu.tr web sayfasında bulunabilir. Eğitim öncesinde araştırmacılara kullanılacak istatistiksel TURCOSA yazılımı ve kullanılacak veriler hakkında bilgi verilecektir.


EĞİTİM KONTENJANI:

Kurs 65 kişi ile sınırlıdır.


EĞİTİM ADRESİ:
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ABD Bilgisayar Laboratuvarı.


EĞİTİM KONULARI:

  1. TURCOSA yazılımının kullanım özellikleri
  2. Tanımlayıcı istatistikler
  3. Örneklem Büyüklüğünün belirlenmesi
  4. Normallik testleri
  5. Tek örneklem testleri
Toplam 719 görüntüleme
05 Şubat 2020 Çarşamba
Duyuru ve Haberler
02 Nis PerşembeDekan Atamaları
23 Mar PazartesiHobi Bahçeleri Duyursu
  1 2 3 4 5  ...   
2015 - 2020 © ERÜ Web İçerik Yönetim Sistemi
ERUDM